Zakaj TI?

Verjetno ste se že večkrat vprašali: ” Zakaj sem se morala noro zaljubiti ravno v tega “kretena”, ali v to tako “čustveno žensko”? In kaj sem videla na njem, saj ni niti privlačen, niti spoštljiv in kot kaže me niti nima rad, ipd.? To so vprašanja, ki si jih lahko, ko vstopamo v odnose, vedno znova zastavljamo in premlevamo v svoji glavi. Največkrat moramo pritegniti podobne odnose, da končno lahko spregledamo kaj nas želijo naučiti. Pravzaprav nas bodo privlačile tiste osebe, ki bodo spominjale na vzorce in izkušnje iz otroštva. Ker smo v otroštvu leta in leta opazovali neko dinamiko, nam bo samo ta tudi najbolj privlačna. In ravno ta partner v katerega smo se zaljubili, bo imel vsa orodja, da nam jo ponovno odigra. Tako se zapleteta v prav poseben ples intime, preko katerega želita pozdraviti svoje otroške rane. Lahko bi rekli da je zaljubljenost trik narave, da zavaruje dve osebi pred težkimi občutji neslišanosti, nepripadnosti, prizadetosti in neljubljenosti, ki jih bosta morala predelovati, ko zaljubljenost in idealizacija mine. In samo vidva sta tista, ki si lahko podarita to kar sta pogrešala v svojem otroštvu.
Vanj ali vanjo si se zaljubila, ker :
- Bo ta partnerk/a proizvedel/a eno izmed najboljših možnosti za razreševanje nerazčiščenih doživetij iz mladosti. Narava nam da možnost, da intimo, ki nas je ranila, v novih intimnih odraslih odnosih ustvarimo na novo in zacelimo rane.
- Nam ravno on/a prebudi t.i. somatski/ telesni spomin in se najbolj približa kodam privlačnosti, ki so vtisnjene v nas na osnovi najzgodnejših dotikov predvsem s strani matere.
- je naša izbira predvsem nezavedna in ravno ta oseba povezuje najbolj pomembne značilnosti obeh staršev.
- So imele negativne značilnosti večjo moč pri izbiri romantičnega partnerja (še posebej v odvisni – obsesivni ljubezni), kot pozitivne, ker so rane tiste, ki potrebujejo zdravljenje in celjenje. Te rane se pokažejo ko zaljubljenost zbledi.
- Je ta partner/ka najbolj podobna tistemu staršu, ki je povzročil večjo travmo oz. vzbujal negativna čutenja in bo moral z njim to razrešiti. Večja kot je travma v ozadju večja bo tudi romantična zaljubljenost. Posameznik se namreč mora zaljubiti, da bo lahko presegel strah pred novo, zavestno travmatizacijo. Čeprav se bolečina ponovno ponovi, si oseba želi, da bi se na drugi strani partner odzival drugače kot so se odzivali naši primarni skrbniki.
- Smo ob tej osebi začutili, da bi lahko ponovila primarno simbiozo z materjo in nam uresničila ter izpolnila vse naše primarne potrebe. Zaljubljenost daje priložnost, da se vzpostavi čisto nov svež odnos, ki bo lahko presegel vse to, česar vama starši niso zmogli dati.
- Bosta lahko skupaj ustvarila temeljne psihične vsebine, okrog katerih se bodo vrteli poznejši osnovni konflikti. Takšen odnos se mora ponoviti, da se lahko tudi začne ustvarjati na novo.
Ko bosta lahko razumela povezave med nerazrešenimi doživetji iz otroštva in poznejšimi partnerskimi konflikti ter problemi, si bosta zmanjšala občutke krivde in iskanje krivde pri drugem partnerju, hkrati pa bosta lahko prevzela odgovornost za prispevek pri nerazumevanju in konfliktih. Ko bosta to ozavestila bosta lahko probleme preobrnila v možnost za osebno rast in rast tudi vajinega partnerskega odnosa. Prej ko se bosta soočila s temi ponavljajočimi se temami iz otroštva, prej lahko vzpostavita odnos, ki je lahko pod vajinim nadzorom!
Vajina romantična ljubezen bo lahko trajala, če bosta sposobna poslušati in slišati čutenja ter potrebe drug drugega, ter izraziti EMPATIJO in SOČUTJE. Ko bosta najprej kot posameznika psihično dozorevala, bo lahko dozoreval tudi vajin partnerski odnos.
Navdih za pisanje:
Gostečnik Christian. 2010. Neprodirna skrivnost intime.