Imeti se rad.

Verjetno ste že večkrat slišali ali prebrali, da bi bilo v vašem življenju vse lažje in boljše, če bi se samo imeli radi. Temeljni vzrok za vse naše težave naj bi bil ravno občutek neljubljenosti. Ta občutek je tako močan, da ga želimo z različnim nefunkcionalnim vedenjem in mišljenjem utišati, da ga ne bi več čutili. To pomanjkanje ljubezni do samega sebe se bo pokazalo v odnosih. V tistih najbolj intimnih, partnerskih odnosih in v odnosih med starši in otrokom. Ti so namreč zrcalo vsega tega kar nosimo v svoji notranjosti, v svojem nezavednem spominu.
Najlažje je imeti sebe rad, če smo imeli izkušnjo tega kaj pomeni biti ljubljen
Najlažje je imeti sebe rad, če smo imeli izkušnjo tega kaj pomeni biti ljubljen. Kajti mi sami se do sebe in drugih vedemo točno tako, kakor so se vedli do nas. To govorim predvsem o naših primarnih skrbnikih. O mami in očetu. Lahko se je imeti rad, če imaš o sebi dobro mnenje, če so skozi tvoje odraščanje bili do tebe spoštljivi in ljubeči. Dali so ti namreč občutek, da si vreden ljubezni, da si vreden spoštovanja. Velika večina nas pa je zelo ranjena ravno v tej temeljni potrebi – biti ljubljen. In te besede, da se moraš imeti samo rad težko sodijo v svet nekoga, ki je bil pogosto kritiziran, pogosto sramoten, ki je poslušal, da ni dovolj dober. Enostavno ni dobil v odnosu takšne izkušnje, da bi se lahko počutil ljubljenega in da bi lahko ljubezen dajal tudi sam sebi. Zato niti ne ve kaj te besede “imeti se rad” sploh pomenijo. Namreč naši možgani se oblikujejo ravno v odnosu. So socialni organ. In delujejo in zaznavajo svet, odnose ter sebe na način kot so nam ga pokazali v odnosih.
Neljubljenega se počutite če:
- Zanemarjate svoje občutke in vsako situacijo preveč racionalizirate
- Obsojate samega sebe, ste negativni in strogi do sebe, preveč samokritični in nepopustljivi do sebe
- Se zatekate k različnim odvisnostim (kemičnim in nekemičnim), da potlačite svoje občutke neljubljenosti, spregledanosti in zanemarjenosti, da se vam z njimi ni potrebno soočiti
- Druge krivite za svoje občutke
- Se ne postavite zase in naredite vse, kljub temu da nečesa nočete narediti
- Se nenehno primerjate z drugimi na različnih področjih in se vam zdi, da ste manj vredni od njih
- Drugim ne privoščite uspeha in ste ljubosumni
- Ne skrbite za svoje fizično zdravje in telo
- Osebnostno se ne razvijate, se pomilujete in razglabljate o tem kaj vas moti
- Vztrajate v odnosih, ki vam povzročajo stisko in bolečino (fizično, psihično/čustveno/ in spolno nasilje).
Potrebujemo izkušnjo drugačnega odnosa
Da bi se tudi mi sami začeli obnašati do sebe drugače, da bi se imeli bolj radi in da bi v življenje pritegnili tudi drugačne ljudi, potrebujemo izkušnjo drugačnega odnosa. Odnosa, kjer je tisti, ki stoji na drugi strani do nas spoštljiv in sočuten. To je največkrat terapevt, ki se vede do nas tako kakor bi se morali vesti do nas dovolj dobri starši. In takšna izkušnja se nam mora dogoditi čimvečkrat. Da jo tudi naši možgani lahko integrirajo. Zgodi se namreč to, da ko se nekdo začne do nas spoštljivo vesti tudi sami sebe začnemo drugače zaznavati. Je tako kot da bi ljubezen umila naš spomin in nam ga preobrazila.
Tako se neljubljenost do samega sebe spremeni v ljubezen do samega sebe in postanemo:
- Prisotni v tem trenutku, se zavedamo svojih občutkov, jih poslušamo in upoštevamo pri vsakdanjih odločitvah
- Do sebe spoštljivi, sočutni in ljubeči
- Tisti, ki iščemo rešitve problemov in smo optimistično naravnani
- Tisti, ki prevzamemo odgovornost za svoja dejanja
- Tisti, ki se znamo postaviti zase in svoje vrednote in izraziti svoje mnenje ne glede na to kaj si bodo drugi mislili
- Tisti, ki skrbimo za svoje telo in duševno zdravje
- Tisti, ki vztrajamo v odnosu, kjer so naša avtonomija in vi kot oseba cenjeni in spoštovani.
Kje ste torej vi? Se imate radi ali ne? In kaj boste storili, da se bo situacija spremenila?