Zdrava duševna hrana
Veliko se piše o zdravi prehrani in prehranskih dodatkih. A zelo pomembna je tudi tista hrana, ki jo potrebujemo, da naša psiha ostane močna. Zato bom v tem prispevku predstavila sedem dejavnosti za vsak dan, ki dokazano ohranjajo zdravo telo in močno psiho, poleg tega pa omogočijo, da možgani vse življenje nenehno rastejo. Raziskave namreč že dolgo časa ugotavljajo, da se možgani pri odzivanju na izkušnje spreminjajo in razvijajo. To imenujemo “nevroplastičnost”. Redno izvajanje spodaj naštetih dejavnosti sproži rast nevronskih povezav in lahko tudi nastanek novih nevronov.
1.ČAS ZASE
To je oblika refleksije o notranji naravi naše psihičnega življenja in telesnih občutij. Omogoča nam, da zaznamo čustva, misli, spomine in mnenja, a tudi svoje namere, upe, sanje, poglede na svet in hrepenenja. Gre za to, da usmerimo pozornost na notranje dogajanje, čustva, občutke, podobe in misli.
Dokazano je, da redno izvajanje te vaje spodbuja rast vlaken v možganih, še posebej tistih, ki pomagajo uravnavati pozornost, čustva in misli. Vaja izboljšuje tudi empatijo in sočutje. Najbolj osupljivo pa je to, da osredotočeno zavedanje, ki skrbi, da ste prisotni za vse, kar se pojavlja v vašem življenju, pomaga povečati raven encima telomeraze, ki obnavlja in vzdržuje konce kromosomov, ki pomagajo, da naše posamezne celice ostajajo žive in zdrave. Poleg tega bolje deluje tudi imunski sistem, življenjskim izzivom pa se boste lažje postavili po robu, saj se bodo možgani spremenili na poseben način.
2. ČAS ZA SPANJE
Odrasli potrebujemo od 7 – 9 ur spanja. Najmanj toliko spanja je potrebnega, da naši možgani rastejo, da se utrjuje spomin, da deluje inzulin, da dobro deluje imunski sistem, odziv na vsakdanji stres in delovanje psihe pa je bolj funkcionalen. Če ne spite dovolj, so vsi zgoraj našteti mehanizmi ogroženi in morda ne potekajo tako kot bi morali. Če ne spite dovolj, se spomin ne utrjuje, zato si ne zapomnite, kar ste se naučili; inzulin ne deluje pravilno, zato je več možnosti, da imate čezmerno težo, stresni hormoni so na višji ravni kar povzroča slabo počutje, imunski sistem ne deluje najbolje in lahko hitreje zbolite. Poleg vsega tega pa vaša psiha slabše usmerja pozornost, razmišlja in rešuje težave.
3. ČAS ZA OSREDOTOČANJE
Ko dalje časa in brez pogostih prekinitev usmerjamo pozornost, možgani rastejo. Čas za osredotočanje pomeni, da počnemo samo eno stvar hkrati. Pri odzivanju na izkušnje se spreminjajo. Ko se zelo močno osredotočamo v možganih potekajo trije procesi: a) v celotne možgane se izloča pomembna kemikalija acetilholin; b) močno osredotočanje aktivira določene krogotoke; c) acetilholin, ki preplavlja aktivirane krogotoke, lokalno izloča še kemikalijo nevrotopični faktor (BDNF), ki spodbuja izražanje genov.
4. ČAS ZA POČITEK
Vsak dan bi morali sebi odmeriti nekaj časa za počitek, saj tako psihi omogočimo, da se razbremeni, možganom pa da ustvarijo red. To pomeni, da nimamo načrtov, ne skušamo ničesar doseči in ničesar nam ni treba postoriti. Možgani polnijo baterije, psiha pa se lahko odpočije. Ta čas namenimo izključno sproščanju.
5. ČAS ZA IGRO
Čas za igro vsebuje spontano raziskovanje življenja v obliki prijetnega druženja brez predsodkov. Kadar smo spontani in se zabavamo možgani rastejo. Dobro je, da si vzamemo čas in počnemo stvari, s katerimi ustvarjamo nove in nepričakovane načine obstoja – kako se počutimo, kaj rečemo in storimo, kako se povezujemo z drugimi. Tako osvobajamo našo psiho in sprejemamo vse, kar se v njej dogaja. Možgani postanejo bolj dejavni na nove in nepredvidljive načine, to pa povzroča še večjo rast in utrjevanje novih povezav.
6. ČAS ZA ŠPORT
Telesno gibanje spodbuja rast možganov. Poleg tega pa telesne dejavnosti prispevajo k boljšemu učenju. Več si zapomnimo, v možganih pa se ustvarja več povezav. S športom pa te povezave tudi utrjujemo. Telesno gibanje je ključno tudi za psihično zdravje. Aerobne vaje izboljšujejo naše počutje, tudi, če smo nagnjeni k depresiji.
7. ČAS ZA POVEZOVANJE
Odnosi, v katerih imamo oporo, nas navdajajo z občutkom sreče, hkrati pa nam pomagajo biti bolj zdravi in živeti dlje! Naši možgani in telo se najhitreje umirijo prav v ljubečih in empatičnih odnosih.
Če se čez dan osredotočite na teh 7 stvari bo vaša psiha močnejša in veliko bolj prožna. To pomeni, da boste pri spopadanju s stresom veliko bolj fleksibilni, stvari, ki pa so vas včasih “spravile iz tira” pa ne bodo več imele tolikšne moči nad vami.
Navdih za pisanje: Siegel, Daniel.2013. Vihar v glavi – moč najstniških možganov.